Jak wyznaczać cele? I realizować je! (3z90)

Jak wyznaczać cele? I realizować je! (3z90)

Wszystkie Twoje cele przeobrażą się w rzeczywistość, jeśli zaplanujesz konkretne działania i odpowiednio umiejscowisz je w czasie. Brian Tracy mówiąc o wyznaczaniu celów podkreśla ich sens i zasadność twierdząc, że jeśli nie ustalisz ich dla siebie, to będziesz pracował przy osiąganiu celów kogoś innego. Jeśli zaczniesz planować i wyznaczać cele z dnia na dzień będziesz stawał się budowniczym własnego życia. Oczywiście znajdą się ludzie, którzy twierdzą, że nie zmienimy tego, co przygotował dla nas los, ale jeśli jesteś jedną z tych osób to zachęcam Cie do przeczytania do końca tego artykułu oraz próbę wpojenia wartości, które chce Ci przekazać w życie. Jestem przekonany, że prędzej czy później zmienisz zdanie. Kiedy to będzie? Wszystko zależy od tego jak skrupulatnie podejdziesz do wyznaczenia swoich celów oraz zaplanowania ich w czasie.

Co jest podstawą wyznaczania celów? Przekonanie, że jesteśmy w stanie je zrealizować. Są one uwarunkowane bezwzględnie od Twojego nastawienia. Więc jeśli chcesz być w tym dobry, najpierw zacznij pracować nad sobą. Nad swoją determinacją, silną wolą. Jestem przekonany, że to przyniesie owoc. Od dziś nie używaj słowa „chciałbym/chciałabym”. Może jest to dla Ciebie błahe, ale za chwilę przekonasz się, że jest to najlepszy pierwszy krok, który możesz postawić w procesie wyznaczania i realizacji celów. Nie znajdziesz na świecie człowieka, który by czegoś nie chciał. Jednak pamiętaj, że chcieć nie jest równoznaczne z posiadać. Formułując cel w ten sposób wyznaczysz komunikat swojej podświadomości, że chciałbyś, ale nie koniecznie chcesz podjąć konkretne działanie. Cel bez działania nie istnieje. Nie staniesz się bogaty tylko chcąc i nie podejmując żadnych działań. Podczas konstruowania celów koniecznie zapomnij o istnieniu słowa „nie”. Pamiętaj, że Twoja podświadomość go nie rozróżnia. Więc zamiast powiedzieć „nie palę papierosów”, powiedz „jestem wolny od nałogu papierosów”. Oczywiście to tylko przykład formuły, jaką powinniśmy przybrać. Podsumowując zaczynajmy zwroty od czasowników „mam”, „jestem” i nie używajmy „nie”! I co dalej?
Przykład: „1 marca 2018 mam sto tysięcy złotych na koncie.”

Określ swoje cele jak najbardziej precyzyjnie, aby Twoja podświadomość dokładnie wiedziała na co się nastawić. Przykładowo jeśli Twoim celem jest nowe, pachnące świeżością auto z salonu, to oprócz określenia jego marki, dostosuj wszystkie parametry oraz wyposażenie, by jak najbardziej precyzowało Twój cel. Następnie zastanów się i wyznacza termin realizacji danego celu. Cel bez jasno sprecyzowanej daty jest marzeniem, czyli oddalonym pragnieniem, niezlokalizowanym w czasie i przestrzeni. Co oznacza, że… prawdopodobnie nie wypali.

Zawsze twórz cel ambitny, ale równocześnie realny. Jeśli zarabiasz 3000zł miesięcznie i wprawdzie postanowiłeś podwoić swoje zarobki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy, to jeszcze nie ten moment, aby wśród Twoich celów znalazł się zakup np. nowego Mercedesa klasy S. Może to być oczywiście auto z niższej półki, ale miej świadomość swojej wartości, umiejętności i możliwości, a także miejsca i chwili, w której się znajdujesz. Twój cel musi być osiągalny i dostosowany do Ciebie.

Załóżmy, że mamy już stworzony jakiś cel! Może być to samochód, domek z ogródkiem, wycieczka wokół świata, cokolwiek. Wzbogaćmy go teraz  o jakąś korzyść, która dodatkowo zmotywuje Cie do podjęcia działania. Sformułuj cel językiem korzyści, skierowanym w Twoją stronę. Świadomość profitów, jakie uzyskasz, realizując swój cel, wzmocnią Twoją motywację. Jeżeli obrany cel nie wnosi korzyści dla Ciebie lub Twoich bliskich to nie jest on z pewnością prawdziwym celem.
Przykład: „1 marca 2018 mam sto tysięcy złotych na koncie, czuję się spokojny o najbliższą przyszłość moją i mojej najbliższej rodziny. Wszyscy są szczęśliwi.”

Jeśli dotarłeś tutaj, możesz teraz zaplanować swój pierwszy cel i jego realizację. Każdy z nich możesz podzielić na kilka mniejszych i rozłożyć je odpowiednio w czasie. Wówczas będziesz miał możliwość kontrolowania swoich postępów, a zauważalne efekty zmotywują Cię do jeszcze większej pracy i osiągnięcia sukcesu. Czytając ten krótki artykuł nabyłeś bardzo ważną umiejętność jaką jest wyznaczanie celów i planowanie ich realizacji. Od Ciebie natomiast zależy, jak ową wiedzę wykorzystasz. Napisz w komentarzu jaki cel podejmujesz w tym momencie. Pamiętaj, że to co zapisane ma podwójną wartość! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *